Kartuzy położone są na terenie województwa pomorskiego, historycznie na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim. Wokół rozciągają się cztery kartuskie jeziora – Klasztorne Duże, Klasztorne Małe, Karczemne i Mielenko. Żyje tu około 15 tysięcy osób. To interesujący punkt wycieczek, miasto o wielowiekowej historii, przez który przechodzą szlaki turystyczne przez Kaszuby.

Historia miasta

Według prac archeologicznych region Kartuz zasiedlony był już w epoce brązu, kiedy zamieszkiwali tu przedstawiciele Kultury Łużyckiej. W okresie średniowiecza osada nie była zbyt duża w porównaniu do okolicznych, dopiero w późniejszych latach XIX wieku zwiększyła swoją wielkość i stała się stolicą powiatu. Prawa miejskie Kartuzy otrzymały dopiero w 1923 roku.

Zabytki w Kartuzach

Najcenniejszymi zabudowaniami w kaszubskich Kartuzach są: XIV-wieczna kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z gotyckim ołtarzem i barokowymi stallami, średniowieczny erem i refektarz klasztorny, kościół poewangelicki św. Kazimierza z XIX wieku. Warto zwrócić także uwagę na zabudowę modernistyczną z XX wieku.

Inne atrakcje dla odwiedzających

W Kartuzach działa także Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, które zawiera eksponaty związane z tutejszymi ziemiami, galeria sztuki Galeria Refektarz w poklasztornym refektarzu. Można wybrać się do sanktuarium w Sianowie, działa Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, które jest kompleksem rekreacyjno-sportowym, organizowane są tutaj także wydarzenia artystyczne, na przykład koncerty. Można wypożyczyć sprzęt do pływania, opalać się, dobrze bawić nad wodą i wypoczywać. Okoliczne jeziora, lasy i polne drogi świetnie nadają się do spacerów i jazdy na rowerze, wędkowania, grzybobrania i wypoczywania. Kartuzy to miasto niewątpliwie niepowtarzalne – warto odwiedzić Kaszuby, aby się o tym przekonać!

Powrót do góry
facebook